Má cesta do Vietnamu
5.11.
Ráno jsem dostala na snídani mou oblíbenou Pho- bo. Obávám se, že po tomhle výletě přestane být má oblíbená. A vyrazila po mistnich památkách.
A je to tady...na snidani Noodle nebo polévka. Dávám nudle a dorazilo toto
Já jedu dál busem do Can Tho
To byl nádherný den... slovy Špinarky i mými. Po obvyklé snídani, nudlová polevka z pytlíku, mi svěřili starou motorku a vyrazila jsem ma nejkrásnější pláže Phu qoucu. Na motorce jsem měla premiéru a tak mi ani nevadilo, že neukazovala rychlost, bo předjižďaly mě fury, na hlavě kakoč ala helma, která nedržela a v očích děs, odkud co přijede. Ve Vietnamu se neřeší, že jedete na 4proudovce v protisměru a křižovatky jsou jen náhodný pokus kam se vlezeš. Ale nakonec jsme si s broukem sedli, i se mi podarilo na podruhé nastartovat a krapet zbloudivše jsem nakonec vítězně vjela slavobránou do residence luxusnich a prázdných hotelů, I tady pocítili odliv Rusů na dovolených. O to krásnější byla prázdná pláž jako v ráji. Pofotila, nohy smočila a rozjela jsem se na druhou nejkrásnější pláž. Ta už byla i pro místní, ale stále se to dali lidi spočítat na prstech. Voda dlouho po kolena, teplá a čistá. Celý den jsem vydržela než jsem se za světla musela vrátit , bo jsem nenašla jak rožnout světlo a blinkry nestačí. Nakonec jsem to stihla, převlekla za slušňáka a proti komárům, a pokračovala do doporučené Australanovy hospody. Oáza pro Angličany s angl.trávníkem, minigolfem a světovou kuchyní. Jak báječně chutnaly po týdnu hranolky. A mojito na závěr krásného dne...
Nakonec jsem slavnostně dojela do starobylého městečka. Vietnam byl od r. 1883 francouzskou kolonií zvanou Kočinčína. Nekecám, píšou to v bedekru. Město je vystavěno ve francouzském stylu a od té doby chátrá, ale vypadá to s lampiony hezky. Mezi tím se najdou i domy staré 300 let, kde žije po generace jedna rodina a nyní ukazuje návštěvníkům spodní patra. Uprostřed je samozřejmě vietnamská tržnice se vším všudy. Tady se specializují na oblečení a boty. Taky mě odchytili, nalákali a tak mám ušitou hedvábnou halenku a podz.boty na míru. Šijí cokoliv z vybraných látek. Halenka trvá cca 4 hodiny a tak si mezitím dávám svou (zatím) oblibenou Pho ga a kávu. A když už, tak už, nechám se rozmazlovat i na masáži nohou. Je tady opravdu levně. Večer se vracím (spíš probojovávám) do hotelu. Tady nikoho nezajímá přednost, nedejbože směr na cestě. Kdo víc troubí a je drzejší, jede. Uf, zas jsem dojela bez ztráty plechu.
Zítra království Čamů.
Dnešek byl, dle Pavlových slov, ala úprk fašistických vojsk. Stihla jsem toho hodně. Pravděpodobnější ale je, že bedekr je napsán pro ty co pózují fotografům a ometou všechny stánky. Co v bedekru mají napsáno na 2 dny, já zvládla za dopoledne. No dobře, do 2 odpoledne. Ráno jsem vyrazila do Mramorových hor, je jich 5, jako 5 elementů. Pro turisty je zpřístupněna hora vody-Thuy son. Motorku jsem zaparkovala u stánku za 10K nebo si něco kup. Trhovkyně mě dovedla ke schodům, které jsou zadarmo, přeci nepojedu výtahem za 55Kč. Nedám se zahanbit a tak vyrážím s 8 kg batohem po klouzajicich schodech ve vlhkém horku vzhůru. Nevím kolik jich bylo, ale oproti ostatním jsem moc čerstvá nahoře věru nevypadala. Mladí mou vizáž dohnali na dalších schodech. Holt všude se na motorkách nedá dojet. Je to komplex pagod a jeskyní s buddhistickými svatyněmi. Za války v té největší měl Vietkong nemocnici. Svatyně jsou pozůstatky národu Čampa a tak je to všehochuť. Vedle Budhy jsou sošky Šivy či Ganéši.
Při vyzvednutí motorky, jsem byla přesvědčována, že nezbytně potřebuji náramek z měsíčních kamenů za 300. Startuji a tak mi vnutí aspoň pro vnučku za 100, že rodina mě bude milovat . No nekup to.
Další cíl jsou chrámy Čampů v My Son, je to světové kulturní dědictví. Škoda, že většinu rozstříleli Američané za války . Pěkná procházka džunglí kolem zbytků chrámů. Oběd polévka ala Čamp a zpátky do Danangu. Protože mám čas, jdu pěšky na autobus do Hue (cca 5km). V klidu si dojdu na údajnou zastávku, kde samo nepíšou nic o dálkovém buse. Naštěstí se mě ujímá mladík a vysvětluje přes google, že musim na centrální aut.nádraží a to je jen 8 km. Začíná mě krapet tlačit čas a tak kývnu na Grab-motorkové taxi staříkovi. Nevím, zda před chvílí požil nebo tak vypadá pořád, ale jízda stála za to. Párkrát na červenou, předjížděl auta v protisměru, kličkujíc mezi nimi. Rychle a zběsile-ten film moc nemusím a v reálu na motorce už vůbec ne. Koukala jsem raději stranou a křečovitě se držela. Naštěstí jsme bez úhony dorazili akorát. Bus měl krapet zpoždění, bo průvodčí se snažila nacpat do autobusu dvojnásobek cestujících. Povedlo se jí to a tak jsme mohli vyjet. Vmáčknutá mezi dva mladé jsem raději nemyslela na to, že to co slyším jsou dávivé zvuky zvracejícího. Když po 10 minutách skončily, zase se rozproudil hovor a jelo se s otevřenými dveřmi až do Hue. Tady malé překvapení, na adrese hotelu byla škola a zavřená. Náhradní hotel byl kousek a moc pěkný. Tak už se celkem těším do postele a zitra na cisarske hrobky.
Sobota je klidnější. Ráno na motorce k císařským hrobkám jen asi 8km. Tu Duc je největší a nejzachovalejší. I tito císaři si stavěli honosná odpočinková místa. Jen misto pyramid jsou tam pavilonky, jezirko a kamenná hrobka, jak ji známe. Možná proto, že tento žil až v 19.století. Potkávám dětský zájezd. Jedna třída je v červených tričkách s velkou žlutou hvězdou (v.vlajka) a jiná třída je v mnišských sutanách, ale barevných. Další hrobka je mnohem menší, ale hodně podobná a tak další 2 vzdávám a vracím se ve slejváku do hotelu vrátit motorku a dát si jogurt. Menší nedorozumění vzniká, když k tomu chci chléb nebo toast, ptají se jestli chci s sebou nebo tam. Tak to vzdávám a beru si jen jogurt s ledem. Pak malá procházka na stanici busu do Hanoje aby se neopakoval včerejšek. Hned mě odchytí z travel tour , prodají mi listek na bus a jízdu k japonskému mostu. Ten sice nic moc, ale ta cesta stála za to. I tady je propastný rozdíl mezi novou výstavbou ve fr.stylu a nuznými domky vedle. Pak prohlídka královského paláce. Je obrovský, něco jako Zakázané město v Číně. Spousta pavilonů, jezirek, zahrad. Krásné.
Pozdní oběd a pomalu na bus s lehátky do Hanoje, kde bych měla být ráno.
V Hanoji se chystají na běžecký maraton. V 7 ráno všichni cvičí v parcích -taiči, aerobik, badminton, posilování. Přesto mě město moc nezaujalo a tak kupujii lístek do Ha long - Dračí zátoky a po hodině s vyzvedávánim zákazníku u různých cest.kanceláří pokračujeme na východ. Nemůžu se nezmínit o místních záchodcích. Od tureckých přes odtokový kanál v rohu vykachličkované mistnosti a kyblem s vodou, mě přeci jen v noci překvapily mísy vedle sebe, oddělené nízkým paravanem a bez předních dveří!! Ani stěna při vstupu mebyla. Takže pánové, kteří šli na druhou stranu měli přehled. Ale když musíš, tož musíš. Autobus mě vyhodil u hotelu a pak jsem se prošla po místní riviéře bez jediného človíčka. Pláže nádherné, voda teplá, bohužel místní nejsou natolik znalí angl., aby podali vysvětlení. Taxikář se mě zeptal, odkud jsem, jak dlouho tu jsem a kolik mi je. Ovšem odpověď, že je to špatná otázka ho totálně vykolejila a bylo celou cestu ticho. Pak jsme se trochu handrkovali, protože dle apky na Grab taxi to melo stát méně než si řekl . Dostsl něco mezitím a ostentativně jsem si opsala jeho SPZ. Bohuzel nevím jak tam napsat recenzi, ptaji se jen s čím jsme byli max.spokojeni.
Sedám na ferry na ostrov Cat bat a kochám se. Trošku mě u toho ruší 2 Australané kteří cestují po Vietnamu na motorkách s průvodcem a chtějí konverzovat. Australština je melodická, ale příšerná na porozumění. Nicméně se dovídám, že sjezdil za 7 let všechny světadíly. To se to jezdí, když má vyděláno. Asponmě vyfotil. Nabízeli mi 2 hod lodí s průvodcem kolem ostrůvků za 1000 Kc s obědem. Ferry jede hodinu na ostrov a pak zpět za 120., akorát bez oběda. Jsou to horší kšeftmeni než Poláci. Ha Long má 2 přístavy, ferry jede z Tuan Chau intern.Marina.
Přesun busem do Sapa. Po cestě se nic zvláštního nestalo, jen poslední serpentiny jsme jeli s pípajícím autobusem. Zřejmě to nebylo zcela standardni, neboť řidič zvolnil na 20km/hod. Ale dojeli jsme, já se propletla přes město ala Las Vegas do hotelu a zítra se těším na výhledy. Z celé cesty jsem získala pocit, že na jihu, kde turistu moc nevidí, jsou milí a snaží se povídat. Turistický střed-Danang a HaLong - zde dominují Vietnamky, které jsou urputné v tom, jak obrat turistu o peníze. A když se člověk nedá, tak koukaj, jako bych mohla za světovou bídu. Včera mě svezla asi 2 km paní na motorce a chtěla za to 100, ja jí řekla že 30, jinak jdu pěšo. Vzala mě, ale celou cestu mi vykládala jak mi ušetřila hodinu a další kecy, kterým jsem naštěstí nerozuměla. Ráno mě vzal chlapík na bus 4 km a chtěl 60. Bába to měla po cestě a furt měla málo. Tak asi tak.
Pokud se někdo chystáte do Vietnamu, vyhněte se komerčním místům. Dali mi tip na Ha Giang a Cao Bang místo Sapy a Ninh Binh.
Počasí mi dnes nepřálo. Od rána je mlha a občas mží. Na pokyn průvodce vyrážím ráno do Cat Cat k řece. Za krásného počasí by to byly nádherné výhledy na okolni vrchovinu. Takhle se mi jen občas ukáže kousek krásy. Nicméně po mně chtějí opět vstup do vesničky 90 D, přemýšlím,bo to nevypadá nic moc. Naštěstí se vydávám dál a odměnou je mi něco hodně překvapivého - vietnamské westernové městečko. Trochu kýčovité, ale nakonec pěkné. Vracim se zpět do kopce motorkou, platim hotel (před tím tam nikdo nebyl) a jdu na kávu s apple pie. Malá dietní chyba mě přinutila navštívit další čajovnu a dát si černý čaj.
Procházka kol jezera (hlavně v blizkosti wc) a po zklidnění další motorka do Ta phin. Vesnice s jiným etnikem, jinou kulturou, stejná chudoba a nepořádek. Samotná Sapa trochu připomíná Zermatt-komerční horské městečko.
Odpo bus do Lao Cai a vlak do Hanoje.
Poslední den ve Vietnamu. Ráno ve 4 mě průvodčí vyprovodil z vlaku na temné a prázdné nádraží. Naštěstí Vietnamci vstávají brzy, už v tuto nekřesťanskou hodinu opékali špízy, zametali před obchodem a ochotný zevloun mě odvezl na taxi. Na toho už mi nezbyly peníze a tak šlapu pěšo. I zželelo se dalšímu chlapíkovi na motorce a za 50 mě svezl na dálnici na autobus. Celou cestu se na něco ptal a čekal, že neustálým opakováním to pochopím. Měla jsem sto chutí mu odpovídat nesmysly, ale dobré vychování mě zadrželo. Počkal se mnou na bus, zas tak asi do práce nespěchal. Probojovala jsem se ke gatu a hurá na Bangkok. Chvílemi mám v Asii pocit, že používají jiny systém při check-in než ostatní svět. V Evropě stačí dát pas a k tomu přiskočí letenka, tady ani letenku nenajdou v systému, až po dlouhé době a po poradě s ostatními se jim to podaří.
Kdo jste došli až sem, blahopřeji k vytrvalosti a mějte se krásně.
A to je konec jedné cesty.